Dzisiaj mam d pewną refleksję, która przyszła mi do głowy po jednym z maili, który otrzymałam od mojej czytelniczki. 🙂 Zapraszam do szybkiej lektury.
Zawsze niezmiernie się cieszę, kiedy drobne wskazówki, wiedza, którą się dzielę w sieci staje się inspiracją, motywuje do działania. Pisząca do mnie osoba, także dostrzega sens swoich działań. Pomimo że zwlekała z interwencją AAC, teraz widzi jak wielką MOC ma AAC! Wiesz dlaczego?
Bo zaczęła działać! Zaczęła wprowadzać AAC, modelować i doświadczać wraz z całą rodziną, czym jest MOC KOMUNIKOWANIA SIĘ! Czy zajęło Jej to nieco czasu- TAK! Czy na początku było trudno- TAK! Czy czasem nadal jest trudno- oczywiście! Ale jedno jest pewne, wie, że dzięki AAC może komunikować się ze swoim dzieckiem.
Natomiast zaniepokoiła mnie dalsza część wypowiedzi o nadal żywych i powielanych mitach, że AAC hamuje mowę. O tym, że nauczyciele wspomagający, rewalidatorzy nie znają AAC, nie wiedzą, jak pracować z dzieckiem niemówiącym! Cały ciężar pracy spada niejako na rodzica, który oprócz bycia rodzicem, co powinno być w moim odczuciu główną rolą, musi stać się także terapeutą swojego dziecka. Wiadomym jest, że uczenie komunikowania się powinno zachodzić przede wszystkim w środowisku naturalnym dziecka, w codziennych sytuacjach domowych, jednak nie każdy rodzic na początku wie, jak się za to zabrać. Nie każdy rodzic musi wiedzieć, że jest coś takiego jak wsparcie AAC, ale każdy terapeuta pracujący z osobą z CCN już powinien co nieco “liznąć” tematu…Byłoby więc cudownie, gdyby to terapeuta miał odpowiednią wiedzę na temat terapii dzieci niemówiących, gdyby to specjalista pokazywał rodzicom, gdzie można szukać wsparcia, wyjaśniał meandry AAC, a nie odwrotnie! Tym bardziej, że można spotkać różne osoby. Są rodzice, którzy mają możliwości, czasowe, materialne, mogą sobie pozwolić na samokształcenie, szukanie pomocy. Są też tacy rodzice, którzy nie mają na to szans, muszą pracować na 2 etaty, niejednokrotnie samotnie wychowywać dzieci, zatem zdają się na to, co proponuje terapeuta. A terapueta w swej niewiedzy niemówiącemu dziecku zaleca “układanki lewopółkulowe” (ironia :P). Tym nie nauczymy komunikowania się! Możemy wesprzeć rozwój ogólny, ale…no właśnie…
Poruszyło mnie też to, że pomimo nowych wytycznych MEN na temat AAC i pracy z dzieckiem niemówiącym w placówce- to nie działa. Dlatego przypominam;
KOMUNIKACJA TO PRAWO, A NIE PRZYWILEJ!
Rozporządzenia Ministra Edukacji z 2017 roku jasno określają, że dziecko niemówiące powinno mieć zapewnioną opiekę z zakresu wprowadzania komunikacji! Chodzi o placówki edukacyjne, jak i poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Jeśli terapeuta, nauczyciel nie wspiera komunikacji u potrzebującego dziecka, zabiera mu prawo do tego, aby być usłyszanym! Na rynku dostępnych jest wiele szkoleń, są blogi, jest MOC KOMUNIKACJI.??Są ludzie, którzy dzielą się wiedzą. Nie trzeba zbyt dużego wysiłku, tylko zaplanowania sobie czasu na to, żeby tę wiedzę zgłębić. Albo przynjamniej poznać podstawy.
Żeby zobaczyć MOC AAC, trzeba zacząć AAC wprowadzać. Gdy słyszysz, że AAC nie działa, że hamuje rozwój mowy zadaj pytanie- a w jaki sposób wprowadzacie AAC? Co zrobiła Pani/Pan w tym zakresie? Jak pomogła Pani/pomógł Pan dotychczas dzieciom niemówiącym? Na jakiej podstawie ma Pan/Pani takie stwierdzenia? Nie bójmy się zadawać pytań. Na różnych forach logopedycznych krążą właśnie rozmowy i dyskusje na temat “bylejakości” zajęć, szkoleń i niestety terapeutów. Bardzo często osoby niedoświadczone szerzą nieprawdziwą i nieaktualną wiedzę. Zatem proszę Cię zadawaj pytania i sobie i innym. Jeśli masz wątpliwości- pytaj, sygnalizuj, że coś jest nie tak. Jeśli masz podobne doświadczenia, podziel się nimi proszę 🙂 Im więcej takich głosów, im więcej historii, tym łatwiej jest ruszyć ze zmianą. Ja bardzo mocno wierzę w tzw. “inicjatywę oddolną”. Bo jak nie zrobisz nic, to skąd będziesz wiedzieć, że coś działa? Jeśli nie spróbujesz interwencji AAC, skąd będziesz wiedzieć, jak wspiera, że NIE hamuje rozwoju mowy, że NIE rozleniwia?
Na AAC nigdy nie jest za wcześnie, ani za późno 🙂
Do dzieła zatem! Wprowadzaj AAC i zobacz jaką MOC ma KOMUNIKACJA alterantywna i wspomagająca!
Views: 354