Witajcie w wiosennym klimacie! Nie wiem jak u Was, ale w Krakowie wiosennie, choć jeszcze troszkę mroźnie. Dzisiaj obiecany pakiet kolejnych aktywności wiosenno-świątecznych. Działajcie, rozmawiajcie, udostępniajcie i podzielcie się także swoimi pomysłami. Link do pobrania, jak zwykle na końcu posta.
Poszukiwanie różnic
W przygotowanym pakiecie znajdziecie karty poświęcone ćwiczeniu spostrzegawczości. Dodatkowo załączam tablicę kontekstową do rozmowy podczas wykonywania ćwiczenia. Nie chodzi bowiem tylko o to, żeby mieć karty do pracy, zrobić swoje i mieć zaliczone zajęcia. Ponieważ skupiamy się przede wszystkim na ćwiczeniu umiejętności komunikacyjnych, do kart dołączona została tablica. Oczywiście jest to tylko przykład. Ilość, wielkość i słownictwo musicie zawsze dopasować do potrzeb i możliwości dziecka. Pamiętajcie jednak o tym, że każda czynność, każde zadanie to czas na komunikację. Starajcie się do każdej gry czy aktywności przygotowywać potrzebne słownictwo do rozmowy.
Liczenie
W drugim folderze inna propozycja na ćwiczenie liczenia, ale także spostrzegawczość. Na końcu znajdują się cyfry i po przeliczeniu dziecko może od razu wskazać odpowiedź. Do tych kart także dołączyłam tablicę kontekstową i zachęcam do korzystania z niej, ale także modyfikowania w zależności od potrzeb i możliwości dziecka. Może będzie dla Was inspiracją do stworzenia zupełnie od początku swojej tablicy, ze zdjęciami osób, itd.
Pamiętajcie, że zarówno w tablicy kontekstowej do wyszukiwania różnic, jak i w tej do liczenia MODELUJEMY sposób budowania wypowiedzi. Nie oczekujmy, że dziecko widząc pierwszy raz tablicę będzie się nią doskonale posługiwać. Dlatego pamiętajcie o zamodelowaniu dziecku tego, jak ma tworzyć wypowiedź. To tak tylko gwoli przypomnienia.
Karty wydrukujcie i dołączcie do książeczki, którą zaproponowałam w ostatnim wpisie.
Jeśli ktoś z Was ominął wpis, zapraszam tutaj
Porozmawiajmy
To już nie karty ani tablice, ale filmik z jednym z moich podopiecznych, z którym ucięłam sobie pogawędkę odnośnie wydarzeń Wielkiego Piątku. Bardzo mnie zaskoczył swoją wiedzą i przeżywaniem trudnych, jak na drugoklasistę wydarzeń. Cieszę się, że dodałam wraz z jego nauczycielem wspomagającym do MÓWika większość symboli kojarzących się z Wielkim Piątkiem. Zakładanie, że uczeń wie więcej niż nam się wydaje jest kluczowe- nigdy nie wiemy czym nas może zaskoczyć. Ale o tym nieco więcej już niebawem.
Pod tym linkiem znajduje się film i moja rozmowa z Sz. Hasło: Wielki Piątek
Tutaj znajdują się linki do pobrania pomocy:
https://drive.google.com/drive/folders/1VQwvUcvYCYkH8gcTm79lngibt_nfDXgB?usp=sharing
https://drive.google.com/drive/folders/1sf8KB3Z2W6TXPelchVIS2qiT3GhCf519?usp=sharing
Powodzenia! Mile widziane zdjęcia lub filmiki, jak działacie z pomocą kart 😀
Inspiracja: www.widgit.com
Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash
Views: 3535