04/19/2024

Echolalii ciąg dalszy.

Ostatnimi czasy moja uwaga skupiona jest wokół echolalii. Dziś kolejny wpis, którym chcę zakończyć (na chwilę) ów temat. Zapraszam!

Dziecko 4 powtarza Twoje wypowiedzi. 

Dotyczy to zwłaszcza naszych wzmocnień “Super!, ekstra!, brawo!, dobrze” Dziecko może mówić poprawnie, ale często dodaje tego typu słowa. Może też powtarzać słowa, zwroty, których często używamy.

Jak pracować? Przede wszystkim należy być nieco bardziej świadomym i skoncentrowanym na tym, co i jak mówimy do dziecka. Kiedy wyłapiemy te momenty, słowa staramy się nieco zastopować, czyli robić pauzy. Zamiast naszego okrzyku “super!” modelujemy poprawną odpowiedź, robimy pauzę i dopiero później wzmacniamy. Pamiętajmy o częstym zmienianiu wzmocnień!

Przykład:

Dorosły: Co to jest?

Dziecko: Krowa. Dobrze.

Dorosły: Krowa- pauza. To jest krowa, masz rację.

Dziecko 5 używa echolalii jako samoregulacji

Dla tego dziecka echolalia jest przyjemną zabawą, radosną i powtarzaną dla zaspokojenia samego siebie. Na tego typu zachowania według niektórych specjalistów można dziecku pozwolić o ile NIE SĄ SZKODLIWE DLA JEGO EDUKACJI. Powtarzanie może być pewnego rodzaju “zresetowaniem”. Każdy z nas potrzebuje tego i robi to na różne sposoby, dostarczając sobie przyjemnych, a czasem nawet dziwnych rzeczy.

Jeśli jednak echolalia wpływa negatywnie na funkcjonowanie dziecka, musimy zbadać, skąd, dlaczego i co próbuje przekazać nam echolalią. Nie jest to łatwe zadanie, ale warto! Tego typu powtarzanie może pojawiać się w różnych sytuacjach, np.

  • gdy dziecko jest zestresowane- jest to forma dostarczenia sobie poczucia bezpieczeństwa. Wyjaśnij dziecku, co się dzieje, opisz sytuację, powiedz, co się jeszcze wydarzy. Można też wprowadzić strategie dzięki, którym będziesz uczyć, jak dziecko ma się zachować w danej sytuacji, np. gdy jestem zły- ściskam piłeczkę, itp.
  • gdy dziecko jest znudzone, nie potrafi się skoncentrować- naszym zadaniem jest przypomnienie dziecku, co robi, co się dzieje dookoła, no i zorganizować coś ciekawego:)

Pamiętaj!

  • o rozpoznaniu, dlaczego dziecko korzysta z echolalii, co próbuje nią powiedzieć,
  • o pozytywnym wzmacnianiu poprawnych wypowiedzi,
  • o tym, że musisz nauczyć się mówić nieco inaczej do dziecka,
  • o dawaniu wyboru,
  • o wprowadzeniu strategii, które pomogą dziecku radzić sobie z trudnymi emocjami,
  • o tym, że każde dziecko próbuje nam coś powiedzieć, ale musimy nauczyć się odczytywania przekazu.

Życzę powodzenia w codziennych zmaganiach. Ja także wdrażam powyższe strategie i łączę się ze wszystkimi. Niech Moc będzie z Wami.

 

Visits: 35

Dodaj komentarz