co daje AAC? grafika zachęcająca do przeczytania artykułu o tym temacie

AAC, czyli komunikacja alternatywna i wspomagająca daje potężną MOC. Pozwala na pokonywanie barier społecznych osobom, dla których komunikacja werbalna stanowi ogromne wyzwanie lub jest całkowicie niemożliwa. 

Aby w pełni wykorzystać potencjał, jaki niesie ze sobą komunikacja wspomagająca, warto zrozumieć, co daje AAC oraz jak skutecznie i trwale wprowadzić ją do swojego dnia.

W tym artykule pokażę Ci, jakie efekty możesz osiągnąć, stosując AAC regularnie, czyli codziennie. Jeśli na samą myśl czujesz się przytłoczona, od razu uspokajam – nie musisz poświęcać wielu godzin na ćwiczenia, żeby odkryć, jaką moc daje AAC, jeśli jest wprowadzane nawet małymi krokami.

Dlaczego regularność w stosowaniu AAC jest kluczowa?

Każdy z nas ma cele, do których dąży – dla niektórych będzie to ukończenie prestiżowej szkoły, dla kogoś innego wakacje w Grecji, a dla jeszcze innej osoby celem może okazać wypowiedzenie jednego słowa, czy  dogadanie się z rówieśnikami.

Choć często chcemy widzieć szybkie rezultaty, to wprowadzanie dużych zmian w krótkim czasie rzadko przynosi trwałe efekty.

Regularność jest kluczem. To tak, jak przy treningach sportowych – lepiej ćwiczyć krótko, ale regularnie, niż rzucać się na wielogodzinne treningi co kilka tygodni. Podobnie jest z komunikacją alternatywną i wspomagającą: codzienne, choć niewielkie działania, budują nawyki i wzmacniają komunikację.

Co daje regularnie stosowane AAC?

Wielu rodziców i terapeutów tuż po szkoleniach wpada się w wir działań: tworzy nowe tablice komunikacyjne, wprowadza nowe słowa i ćwiczenia. Ale tylko nieliczni zobaczą trwałe efekty. Wiesz dlaczego?

Takie zrywy zazwyczaj nie trwają długo. Jeśli porzucimy nasze działania, nie mamy szans w pełni zobaczyć efekty, jakie daje AAC. Brak regularności szybko prowadzi do spadku motywacji, bo nie widzimy efektów. 

Tymczasem sukces w pracy z komunikacją wspomagającą wymaga konsekwencji – codziennego, systematycznego wprowadzania komunikacji wspomagającej w naturalnych sytuacjach. Osoby ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi potrzebują dostępu do narzędzi komunikacyjnych zawsze i wszędzie oraz możliwości regularnego obserwowania ich stosowania w praktyce. Rola zaangażowanego Partnera Komunikacyjnego jest w tym przypadku nieoceniona. 

AAC stosowane codziennie ułatwi dziecku wyrażanie swoich potrzeb, poglądów, obaw, radości, miłości, czy smutków. Pełne możliwości komunikacyjne są niezbędne, aby bez barier funkcjonować wśród rówieśników i móc samodzielnie poznawać otaczający świat.

Jak wprowadzać komunikację wspomagającą w codzienność?

Nauka komunikacji wspomagającej to proces, który wymaga czasu. W ciągu jednej sesji terapeutycznej, która zazwyczaj trwa 45 minut, nie można nauczyć się całego słownictwa ani wypracować umiejętności porozumiewania się we wszystkich sytuacjach. 

Wprowadzanie AAC powinno być codziennym nawykiem, małymi krokami, które łatwo utrzymać. 

Wyobraź sobie, że ćwiczysz na siłowni – kiedy skupiasz się na małych sukcesach, czujesz chęć do dalszego działania. 

Podobnie, jeśli chcesz, aby dziecko mogło stale i bez problemów porozumiewać się z otoczeniem. Tylko regularnymi i małymi krokami możesz pokazać dziecku, jakie możliwości otwiera przed nim AAC.

Praktyczne wskazówki: jak codziennie korzystać z komunikacji alternatywnej i wspomagającej?

Na początek skup się na jednym słowie dziennie, które będziesz modelować. Jeśli Twoje dziecko lubi tańczyć, używaj słowa „tańczymy” podczas wspólnych zabaw lub oglądania bajek o tańcu. 

Codziennie wybieraj jedno słowo, które pasuje do Waszych aktywności, i regularnie je powtarzaj. 

Możesz też umówić się ze sobą, że przynajmniej przez 20 minut dziennie będziesz modelować komunikację przy pomocy AAC, co pozwoli na zbudowanie stopniowych postępów.

Dobrym pomysłem jest także stworzenie planu dnia dziecka z wykorzystaniem narzędzi AAC. Stopniowo wdrażasz słownictwo z najczęściej powtarzanych czynności. Dzięki temu odkrycie efektów komunikacji wspomagającej będzie jeszcze bardziej zaskakujące. 

Narzędziem, które realnie wspiera we wprowadzaniu i rozwijaniu słownictwa AAC jest kurs online MOC SŁÓW W KOMUNIKAACJI. Zobacz, jak może Ci ułatwić codzienne stosowanie komunikacji wspomagającej tak, aby efekty były faktycznie widoczne.

Jak zaplanować minimalny plan działania we wprowadzaniu AAC?

Początki z komunikacją wspomagającą i alternatywną mogą wydawać się trudne. Dlatego warto postawić na tzw. plan minimum. Jak go zrealizować przy wprowadzaniu komunikacji wspomagającej i alternatywnej? 

Wybierz jedną aktywność lub słowo, które będziesz powtarzać regularnie. 

Pamiętaj, że przeciążenie codziennymi obowiązkami, może utrudniać wdrażanie komunikacji wspomagającej, dlatego nie staraj się zmieniać całego dnia pod kątem nauki komunikacji. 

Znajdź stały moment, kiedy wspólna aktywność pozwala na naturalne wprowadzenie komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Dostosowanie modelowania do codziennych zajęć sprawi, że nowe nawyki łatwiej staną się integralną częścią każdego dnia. Komunikacja to życie, więc poszukuj w codzienności sytuacji na naukę słów i zachowań komunikacyjnych.

Zobacz artykuł o tym, jak sprytnie tworzyć plany codziennych aktywności, które wspierają rozwój komunikacji dziecka przez zabawę.

Jak w pełni odkryć MOC AAC?

Regularne korzystanie z komunikacji wspomagającej to podstawa sukcesu w budowaniu umiejętności komunikacyjnych. Wprowadzenie nowych słów i modelowanie wspomagającej komunikacji wymaga konsekwentnego działania każdego dnia, a nie tylko intensywnych, krótkotrwałych działań. 

Zacznij od małych kroków, by unikać przytłoczenia – 20 minut dziennie na komunikację może przynieść niesamowite rezultaty.

Powodzenia w odkrywaniu pełni możliwości, jakie daje komunikacja wspomagająca i alternatywna!

Dużo MOCy,

Ela

Views: 1249