10/09/2024

Jak używać komunikacji wspomagającej- AAC codziennie?

Istnieje taki obszar, który mocno wpływa na komunikację. Motywacja. To ona oddziałuje na to, czy coś robimy czy też nie. Ale czy tylko od motywacji zależy, czy każdego dnia sięgamy po pomoc komunikacyjną? Co zrobić, aby motywację odnaleźć i każdego dnia budować umiejętności komunikacyjne z pomocą AAC?

Dlaczego regularność jest ważna?

Każdemu z nas marzy się osiąganie celów. Dla niektórych celem będzie ukończenie prestiżowej szkoły, dla kogoś innego wakacje w Grecji, a dla jeszcze innej osoby celem może okazać wypowiedzenie jednego słowa. Dogadanie się. Zgodzisz się?

Bywa, że chcemy szybko osiągać zamierzone cele. Robimy wtedy dużo, czasem szybko. Bo chcemy, aby coś stało się JUŻ!

Jak myślisz, co jest lepsze, kiedy chcesz mieć wysportowane ciało? Spędzone na siłowni 12 godzin non-stop czy systematyczne przychodzenie codziennie choćby na 20 czy 30 minut ćwiczeń?

Otóż (jak zapewne się domyślasz :)) badani wykazują, że o wiele szybsze i trwalsze efekty osiągniemy, gdy będziemy działać systematycznie. Krócej, może nawet mniej intensywnie, ale najważniejsze, aby działać codziennie. Stać się małą mróweczką, która niewiele, ale każdego dnia zrobi coś, aby zbudować coraz stabilniejszy dom. Tak zaczynamy budowanie nowych nawyków.

Regularność w AAC.

Czy zdarzyło Ci się (niezależnie od tego, czy jesteś terapeutą czy rodzicem/ opiekunem) po jakimś szkoleniu działać intensywniej? Tworzyć nowe tablice, modelować nowe słownictwo? Proponować uczniowi różne aktywności, byleby się działo? Ja chyba zawsze tak mam! Ale każdy kij ma dwa końce. Po pewnym czasie, wkrada się spadek sił, motywacji, częstotliwości rozmów. Działam, ale nie jest to już to samo. Kilkanaście godzin intensywnego działania, a później?

A później przychodzi kolejny dzień i kolejny, który jest okazją do stopniowego i regularnego wprowadzania AAC, sprawdzania co działa, a co nie. Czasem jest to czas robienia kroku w tył i zaczynania od nowa. Najważniejsze jest jednak działanie regularne.

Osób ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi (CCN) mają pewne ograniczenia. Dlaczego? Bo nie dość, że są one uzależnione od słownictwa, jakie Ty zaproponujesz w pomocy komunikacyjnej, to często to, czy będą miały szansę coś powiedzieć zależy od tego, czy ich pomoc będzie dostępna ZAWSZE I WSZĘDZIE oraz czy wcześniej będą miały szansę zobaczyć, jak z tej pomocy korzystać. A nauka komunikowania się z wykorzystaniem AAC wymaga czasu i systematycznych działań.

Codzienna funkcjonalna komunikacja

Nie da się nauczyć komunikacji podczas jednej 12 godzinnej sesji. Nie da się być w każdej sytuacji i poznać całego słownictwa podczas 45- minutowych zajęć w gabinecie. Rozwijanie kompetencji językowej i komunikacyjnej wymaga codziennych działań. Ale nie zawsze oznacza to wszytsko na raz i już!

Musisz przyznać, że systematyczne chodzenie na siłownię wymaga wielkiego samozaparcia, motywacji, pewnej wizji. Kiedy ja biegam lub ćwiczę, myślę o tym, jak dobrze będę się czuć, będę silna, a endorfiny zadbają o mój stan psychiczny 🙂 Znając już pozytywny wpływ sportu na moje funkcjonowanie, mam dużą motywację, aby działać! Ale wymaga to ode mnie codziennych małych kroków.

Codzienne systematyczne działania zwiększają szanse na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych.
Photo by Anna Samoylova on Unsplash

Chcesz, aby Twój uczeń nauczył się komunikować, korzystać z AAC w sposób funkcjonalny. Prawda?Chcesz też, aby był niezależny w wyrażaniu swoich myśli i przekonań. Mam rację?

Potrzebujesz zatem każdego dnia podejmować małe kroki.

Wprowadź AAC w swoje życie

Na początek, kiedy wszystko jest dla Ciebie nowe, nieznane, trudne, zacznij od zaplanowania chociaż 1 słowa, które będziesz modelować w danym dniu. Twoje dziecko lubi tańczyć? Modeluj to słowo, gdy tańczycie, gdy oglądacie bajkę, gdzie ktoś tańczy, gdy czytacie o tańcu. W tym jednym dniu albo tygodniu. Modeluj chociaż jedno wybrane słowo. Podczas codziennej, naturalnej dla Was aktywności. Możesz też na początku powiedzieć sobie, że chociaż przez 20 minut każdego dnia spróbujesz modelować. Albo chociaż 5 razy w ciągu dnia wskażesz wybrany symbol mówiąc do ucznia podczas aktywności. I pamiętaj o codziennym działaniu. Krok po kroku, słowo po słowie będziesz budować umiejętności językowe i komunikacyjne.

Na początku wykonaj plan “minimum”

Ja wiem, że kiedy terapeuta mówi o tym, że pomoc komunikacyjna ma być wszędzie i zawsze dostępna możesz odczuwać presję. Jednak kiedy zaczynasz i oswajasz się z tematem AAC pamiętaj, że najważniejsza jest regularność i systematyczność i to, aby modelowanie się pojawiało. Jeśli masz tak “zawalony” dzień, mkniesz od jednej terapii na drugą, zajęcia pozalekcyjne, obiad, zakupy i jeszcze w tym wszystkim masz modelować- to ja myślę, że o wiele lepiej wybrać stały dla Was, fajny moment dnia, gdzie rzeczywiście będzie czas na zabawę, rozmowę, modelowanie. Uczymy się w codzienności. Nie chodzi o to, aby teraz wywrócić życie do góry nogami i robić tak, aby było ono dostosowane do nauki komunikacji, ale chodzi o to, aby modelować w naszym życiu. Aby modelowanie, wspomaganą stymulację języka wprowadzić w nasze dotychczasowe życie. Po prostu dokładamy AAC do tego, co juz mamy. Brzmi lepiej?

O tym, jak sobie nie dowalać, jak wprowadzać AAC w codzienną rutynę, jak zachęcać siebie, innych i dziecko do korzystania z AAC porozmawiam wraz z psycholożką i terapeutką Mają Kłodą-Leszczyńską na BEZPŁATNYM webinarze. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje!—-> ZAPISUJĘ SIĘ NA WEBINAR

Podsumowanie

  • Wprowadzanie komunikacji wspomagającej wymaga regularności. Podczas 45 minut terapii nie jesteśmy w stanie nauczyć w pełni autonomicznej komunikacji.
  • Jest to zmiana pewnych nawyków komunikacyjnych, a to wymaga czasu…
  • Warto na początku zaplanować 1 słowo, lub określony czas czy też aktywność podczas, której będziesz poprzez wspomaganą stymulację języka i modelowanie uczyć znaczenia słów i wykorzystania pomocy komunikacyjnej/
  • Warto uświadamiać sobie, poszukiwać, co jest motywacją w korzystaniu z AAC podczas komunikacji
  • Podczas BEZPŁATNEGO webinaru porozmawiamy o tym, jak utrzymywać motywację do komunikacji z wykorzstaniem AAC.

P.S. Jeśli czujesz, że możesz modelować dłużej i więcej- NIE OGRANICZAJ SIĘ! Propozycja 20 minut wynika z faktu, że wielu rodziców czuje się przytłoczonych modelowaniem-kolejną “rzeczą”, którą trzeba zrobić z dzieckiem. Niech te 20 minut będzie czasem dobrej zabawy, rozmowy z włączanie AAC w Wasze życie!

Powodzenia i dużo MOCy!

Views: 1192

Dodaj komentarz