10/09/2024

Nie wiem, jak to zrobić…

Dziś zachęcam do poszukiwań. Zerknijcie poniżej.

Nie mam czasu.

W moich wpisach staram się przekazywać Wam nie tylko wiedzę na temat AAC, ale również zachęcać do działania. Pracując z dziećmi niemówiącymi, wiem, ile czasu należy poświęcić na przygotowanie pomocy, opracowanie zajęć, itp. Wiem doskonale, że nie jest to zachęcające. Mam często takie dni, że mam turbo zapał, robię pomoce, wdrażam skrupulatnie strategie, szukam stale nowych inspiracji. Jednak czasem dopada mnie niemoc. W rozmowach z koleżankami bardzo często wymieniają one braku czasu na przygotowanie materiałów (symboli) do pracy. Ja także czasem mam chwile, w których nie zawsze coś przygotuję, ale kiedy miałam więcej wolnego przygotowałam sobie duży segregator, w którym znajdują się zalaminowane, kolorowe kartki A4, obklejone rzepami, a na nich symbole z różnych kategorii. Niejednokrotnie była to bardzo wartościowa pomoc. Zachęcam zatem do przygotowania sobie bazy symboli, którą będziecie mogli wykorzystać w chwilach, gdy dopadnie Was trudniejszy czas.

Nie wiem, jak to zrobić

Czasem nie zabieracie się do pracy z wykorzystaniem AAC, ponieważ nie czujecie się wystarczająco kompetentni. Macie wrażenie, że bez tuzina szkoleń nie jesteście w stanie nic zrobić. Na początek na pewno warto zainwestować w szkolenie ogólne z zakresu AAC, na którym poznacie komunikację wspomagającą i alternatywną od strony teoretycznej i nauczycie się praktycznie wykorzystywać zdobytą wiedzę. A później czas na samodzielne poszukiwanie.

Gdzie szukać?

Szukając pomocy i informacji odnośnie pracy z wykorzystaniem AAC, spędziłam  trochę czasu przed komputerem. Bardzo dużo pomocnych stron jest w języku angielskim. Ja szukam inspiracji u innych, staram się je adaptować na własne potrzeby. Korzystam między innymi z takich stron/blogów:

http://praacticalaac.org/

http://considerateclassroom.blogspot.com/

http://theautismhelper.com/

W języku polskim możecie poczytać Biuletyn Stowarzyszenia “Mówić Bez Słów”. Tutaj  znajdziecie poszczególne numery.

Literatura

Na naszym rynku pojawiają się kolejne pozycje książkowe o tematyce związanej z AAC.  Nie mamy tego zbyt wiele, ale należy się cieszyć z tych dostępnych. Polecam:

Autyzm i AAC. B.B. Kaczmarek i A. Wojciehowska oraz książki pani Kaczmarek na temat programu “Makaton”

Wprowadzenie do wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się, S. von Tetzchner, H. Martinsen.

Porozumiewanie się bez słów, A. Warrick

Porozumiewanie się z dziećmi ze złożonymi zaburzeniami komunikacji, M. Grycman oraz inne propozycje autorki.

Oprócz pozycji książkowych powstały liczne artykuły zamieszczone w czasopismach, np. naukowych:

“Szkoła Specjalna”,

“Annales Uniwersitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Paedagogica”,

“Rewalidacja”.

Oczywiście to tylko niektóre z nich. Z tych między innymi czerpałam wiedzę. Czasem zaglądam także na Pinterest. Wiem, że niektórzy nie lubią tego typu stron, ale jest to miejsce, gdzie także znalazłam kilka pomysłów na pomoce do pracy.

Mam nadzieję, że zaproponowana baza zachęci Was do zaglądnięcia i szukania. W większości są to bezpłatne artykuły. Można również wykupić abonamenty na rozmaitych stronach z dostępem do pomocy lub literatury. Ja póki co nie korzystałam, opieram się na tym, co sama wyszperam w Internecie. Zwykle, gdy szukam jednej rzeczy przez przypadek natrafiam na inną, ciekawą stronę i tak baza się powiększa. I jeszcze taka praktyczna wskazówka. Gdy znajdziecie, coś interesującego, a nie chcecie, żeby Wam umknęło, chcielibyście do danej strony wrócić- wrzućcie ją sobie do zakładek. Zróbcie folder i miejcie pod ręką wszystkie inspiracje. (Wiem z doświadczenia, że jeśli wydaje mi się, że zapamiętam, co to było i na jakiej stronie, nie odnajduję tego:))

Jeśli macie swoje pomysły zapraszam do podzielenia się w komentarzach. Stwórzmy wspólnie bazę pomocnych stron z AACowymi inspiracjami! Powodzenia!

Views: 33

1 thought on “Nie wiem, jak to zrobić…

Dodaj komentarz