10/09/2024

“Babo chce”, czyli jak przygotować książkę do czytania uczestniczącego?

Dzisiaj bardzo krótko, ale mam nadzieję, że treściwie. Chcę wam polecić pewne książeczki do czytania uczetsniczącego. Mało treści, piękne ilustracje. Dzieci je uwielbiają! Zapraszam!

W jednym z wpisów zamieściłam mój pomysł na książkę dla dziecka, które ma swoje ulubione książeczki. Kiedy moi podopieczni coraz częściej i chętniej czytają ze mną książeczki, które już znają, staram się dodawać im coś nowego i w nowej formie. Jednym z wydawnictw, które ma ciekawe i interesujące dla dziecka książki jest wydawnictwo Zakamarki. Książeczki nie tylko odpowiednie dla dzieci niemówiących, ale dla każdego malucha, którego chcemy zainteresować czytaniem i książeczkami.

W ostatnim czasie nabyłam kilka książeczek z wydawnictwa i jedną z nich przygotowaną do czytania uczestniczącego chcę zaprezentować. Są to tylko 3 wybrane rozkładówki, ale mam nadzieję, że Was zaciekawią.

Dlaczego Babo?

Babo1

Jak widzicie nie ma tutaj zbyt dużo treści. Większość zajmuje kolorowy obrazek. Zdania są proste, bliskie małemu dziecku.

Babo2

Bohaterowie wybierają się na wycieczkę. Wózek i wszytsko dookoła wydaje bardzo ciekawe dźwięki “turli, turli”, “ko ko ko”, “hau, hau”. Te wyrażenia moga próbować powtórzyć dzieciaki. To może być ich kwestia, nagrana np. na stepie albo w programie Gadaczek. Dorosły czyta Wóżek jedzie”, a dziecko próbuje mówić albo dotykając przyciku odczytuje nagraną kwestię: Turli, turli, Tur, tur, tur.

babo3

Bohaterowie spotykają wiele ciekawych gości po drodze. Jedni są bardziej przyjaźni, inni nieco mniej. Kwestią która często się powtarza jest Baboc chce tam. Kiedy dziecko zna już dobrze książeczkę i wie, w którym miejscu trzeba powiedzieć Babo chce tam- uczymy uwagi słuchowej. Dorosły czyta, a dziecko w odpowiednim momencie powinno wypowiedzieć swoją kwestię, nagraną na przycisku. Musi zatem uważnie przysłuchiwać się temu, co czyta dorosły.

Do książeczki można, a bardziej należy dołączyć kilka symboli, które dorosły wskazuje czytając. Dostosowana książeczkę znajdziecie tutaj: książeczka_Babo

Pod spodem są symbole. W swojej ksiązeczce możesz je przykleić przy tej ilustracji, która jest zaprezentowana za pomocą symbolu. Gdzy czytasz “wózek”, wskazujesz symbol, itd. Aby symbole się nie gubiły, możesz je włożyć do plastikowej koperty i przykleić ją do tylnej okładki. W ten sposób wszytsko będzie zawsze pod ręką.

W dalszej części książeczki znajdziesz jeszcze kilka ciekawych przygód, które wieją nieco grozą. Świetna zabawa gwarantowana. Zatem zachęcam do dostosowywania książeczek do czytania uczestniczącego! 🙂 Powodzenia! Jeśli już jakieś masz, podziel się w komentarzach! A niebawem kolejna książeczka z dostosowaniem.

Views: 151

Dodaj komentarz