Długie wieczory warto wykorzystać na wspólne czytanie. Dzisiaj proponuję kolejną świetną książeczkę wydawnictwa “Zakamarki”- Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów.
Wcześniej proponowałam Wam czytanie z książeczką ww. wydawnictwa Babo chce. Możecie do niej zaglądnąć tutaj Dzisiaj proponuję dużą, kolorową, pełną humoru, z przyciągającymi, zabawnymi ilustracjami książeczkę Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów. Wierszyki można wykorzystać przy okazji nauczania czy zabaw z różnymi częściami ciała. Zatem zaczynamy! (Pamiętajmy, że formę pomocy, pomysł dobieramy do możliwości i potrzeb dziecka. Zaproponowane przeze mnie pomysły są inspiracją, którą możecie dowolnie modyfikować i wykorzystywać na swoje potrzeby. Proszę tylko o nie rozpowszechnianie rozkładówek i pomocy w celach komercyjnych.)
Wiersz Ucho
W książce znajdują się krótsze i dłuższe wierszyki. Te pierwsze można zapisać za pomocą symboli. Wspólnie z dzieckiem odczytujecie wiersz, wskazując odpowiednie symbole. Przygotowałam jeden z nich.
Ćwiczę opisywanie
Przygotuj ilustracje, zdjęcia, pluszaki, w których możesz zaprezentować, że u ludzi, zwierzątek uszy mogą mieć różny kształt, wielkość, kolor, itp- kilka przykładowych wybrałam dla Ciebie w folderze, do którego link znajdziesz na końcu posta. Dziecko wybiera ilustracje i z wykorzystaniem tablicy lub pojedynczych symboli wspólnie komentujecie, np. “kot ma małe i trójkątne uszy, a królik- długie”. Poznajemy w ten sposób nie tylko określenia, ale i przeciwieństwa. Komentarze możecie wykorzystać do opisywania różnych ilustracji, czy tego, co widzicie dookoła podczas codziennych sytuacji. Może być to również ćwiczenie opisywania wyglądu, np. ludzi.
Możecie również przygotować opaski z różnymi rodzajami uszu i pobawić się komentując wygląd, kolor, kształt itp.
Czytam z komunikatorem
Aby jeszcze bardziej zaangażować i uaktywnić podopiecznego, na stepie, w Gadaczku, czy innym przycisku z możliwością nagrywania głosu przygotuj zakończenie wersu. Następnie czytaj swoją część, a w odpowiednim momencie zrób pauzę i poczekaj na reakcję dziecka i odczytanie przez niego komunikatu nagranego na przycisku. Jest to doskonałe ćwiczenie na koncentrację, słuchanie i reagowanie w odpowiednim momencie, doskonalimy także naprzemienność. Jeśli podopieczny korzysta, np. z komunikatora z syntezatorem mowy, np. MÓWik możesz zrobić tablicę z odpowiednimi symbolami, które dziecko będzie wybierać w odpowiednim momencie. W tym ćwiczeniu możesz także naprzemiennie recytować całe wersy, w innej opcji dziecko może zaczynać wers, a ty kończyć. Pamiętajcie jednak, że wymaga to wielokrotnego powtórzenia wiersza, żeby dziecko mogło się z nim osłuchać i kojarzyć, kiedy powinno włączyć się we wspólne czytanie. Przykładowy sposób czytania pokazałam na filmikach. Pamiętaj, że to tylko przykład. Dostosuj zabawę do możliwości dziecka.
Wiersz Pupa na Gadaczku: https://vimeo.com/252694274
Wiersz Ucho na MÓWiku: https://vimeo.com/252697120 a tutaj inna wersja: https://vimeo.com/252698222
Gdyby nie…Pupa!
Nie wiedzieć czemu dzieci bardzo chętnie i z uśmiechem reagują na wszelkie wydarzenia i sytuacje związane z pupą, śmierdzeniem, kupą, itp. Nie ukrywam, że lubię takie momenty, bo bardzo często można pokomentować, pośmiać się razem, a przede wszystkim odkryć, jak świetne poczucie humoru ma dziecko, którego moglibyśmy o to nie podejrzewać. Miałam w terapii takiego chłopca, który uwielbiał tematykę związaną z “robieniem kupy”, śmierdzeniem, świetnie włączały się wtedy różne gesty, a nawet proste “słowa”: “fe”, “fuj”, “łee”.
Zatem na czym byśmy siedzieli, gdyby nie pupa? Możecie pobawić się w zgadywanie tego, do czego służą nam poszczególne części ciała albo po prostu zapytać, np. “czy siedzimy na łokciu?” I dzieci za pomocą symboli “tak” i “nie” odpowiadają na pytanie. Następnie możemy wspólnie przeczytać wierszyk, żeby dowiedzieć się, jaka część ciała jest najwygodniejsza do siedzenia.
Trochę tańca i muzyki
Jeśli znacie piosenkę “Głowa, ramiona…” to na podsumowanie możecie wspólnie się poruszać, potańczyć i zaśpiewać. Dołączam piosenkę zapisaną symbolami.
Do każdej z książeczek przygotowałam również zestaw symboli, które możesz zalaminować, i za pomocą gumy (tackle’a) nakleić na danej rozkładówce tak jak na zdjęciu poniżej. Podczas czytania wskazujesz odpowiedni symbol. Oprócz opracowanych wierszy Ucho i Pupa w folderze znajduje się również rozkładówka z wierszem Oko.
Wszystkie tablice z symbolami znajdziecie w odpowiednich folderach pod tym linkiem:
https://drive.google.com/drive/folders/18SXmH3BPpmrRRCiSa37HCiLZaHCAxXLw?usp=sharing
Z niecierpliwością czekam na Wasze pomysły przygotowania innych aktywności do wierszy 🙂 Powodzenia!
Views: 132