12/11/2023

Dzieci m(d)ają moc!

Ostatnimi czasy dość refleksyjnie u mnie. Częściowo dlatego, że koniec roku szkolnego się zbliża, a dla mnie to czas na podsumowanie pracy, ale tak na prawdę każde spotkanie z moimi pacjentami jest dla mnie czasem na przemyślenia.

Gdy patrzę na dziecko z perspektywy czasu widzę, jaką drogę (czasem wyboistą) przeszliśmy. Gdy na jej początku wydaje się, że nie ogarnę, że trudno, że jakoś nie idzie, że nie mam sposobu ( każdy może sobie wpisać dalej, co chce), to po rozpoczęciu wędrówki okazuje się, że idziemy naprzód, że dajemy radę. Konsekwencja, cierpliwość, upór potrafią zdziałać niesamowite rzeczy!

Wygrana walka

Patrzę na moich pacjentów- tych, którzy nie wiedzą jeszcze, co może komunikacja, tych, którzy pragną się komunikować, ale nie wiedzą jak, tych którzy doświadczyli już mocy komunikacji i starają się zgłębiać jej tajniki, tych, którzy przybiegają do mnie, żeby podzielić się swoimi przeżyciami- i widzę, jak zmienia się ich rzeczywistość, widzę, jak walczą, jak się uczą, jak pokonują wiele trudności i przeciwieństw, i jak wygrywają. I chociaż czasem wydaje się, że już tyle czasu trenujemy jedną umiejętność i ciągle nic, to przychodzi taka chwila, że zdaję sobie sprawę, widzę, jak bardzo moje dzieciaki się zmieniają, jak stają się bardziej niezależne, nie jest im już wszystko jedno, potrafią wyrazić swoje zdanie, podzielić się wiedzą. To dla mnie wzruszające momenty- doświadczenie tego, jak dzięki AAC tworzy się między dzieckiem a innymi ludźmi nić porozumienia. I ta niesamowita radość i uśmiech, kiedy uczą się, że komunikując się mają MOC!

Bądźcie cierpliwi i uparci w dążeniach, nie poddawajcie się.

A dla Was drogie Dzieciaki samych wspaniałości i dużo mocy!Dzień dziecka

 

Odsłony: 5

0 thoughts on “Dzieci m(d)ają moc!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *