Długi weekend mija, a po nim pewnie wiele byłoby do opowiedzenia. Zerknij na pomysły!
Gdy nie widzisz kogoś przez dłuższy czas, zwykle gdy się zobaczycie dużo opowiadacie, co się wydarzyło, obowiązkowo temat pogody, co śmiesznego, ciekawego was spotkało. Jasnym jest, że osoby niemówiące mają znacznie ograniczone możliwości rozmawiania, przekazywania przeżyć werbalnie. Jeśli ich możliwości i intencja do opowiedzenia o swoich przeżyciach są rozwinięte jest szansa, że rozpoczną rozmowę i przekażą najważniejsze dla nich informacje. Niejednokrotnie spotykałam osoby z problemami komunikacyjnymi, które już w progu dają sobą znać, że chcą przekazać wszystkim coś ważnego. Osoby, które są na początku swojej drogi z AAC wymagają nauczenia tych umiejętności. Ja, gdy tylko znajdę możliwość, widzę, że dziecko jest gotowe, ma odpowiednie narzędzia staram się nauczać relacjonowania.
Mam coś do opowiedzenia
Najbliższe dla dziecka jest jego otoczenie i przeżycia, więc staram się bazować na tym, zwłaszcza, kiedy w grę wchodzą silne emocje- nauka idzie błyskawicznie. Pamiętam jedną z moich podopiecznych, która rozpoczynała swoją przygodę z komunikatorem MÓWik. Kiedy zrozumiała, że urządzenie wypowie, to, co siedzi w jej głowie niemal podskoczyła do sufitu. Na każdych zajęciach z chęcią i radością opowiadała o tym, co jej się przytrafiło. Dla mnie to było wzruszające doświadczenie. Ćwiczenia opowiadania są różne. Ja często wykorzystuję historyjki obrazkowe. Do nich przygotowuję tablice w programie lub papierowe, w zależności od możliwości i poziomu funkcjonowania podopiecznego. Tworzę też tablice do opowiadania przeczytanych wspólnie treści, np. jakiejś książeczki.
Być może bywa tak, że czasem nie wiesz, co się przydarzyło uczniowi po zajęciach, gdy spędzał czas w domu. Następnego dnia wraca do szkoły, całym sobą próbuje coś zakomunikować, wskazuje symbole, ale nie potrafisz rozszyfrować wypowiedzi. Cenną pomocą może okazać się prowadzenie zeszytu, w którym będziesz wymieniać się informacjami z rodzicami. Ty piszesz krótką notatkę po dniu w szkole, zajęciach i odwrotnie- rodzice zapisują Tobie, co się wydarzyło w domu, po lekcjach. W ten sposób możecie wspólnie być na bieżąco i rozmawiać z dzieckiem o ważnych dla niego sprawach.
A na majówce…
Jesteśmy po długim weekendzie majowym. Niektórzy być może wyjeżdżali, inni grillowali w domu. Może coś komuś nie smakowało, ktoś zrobił coś śmiesznego? Przygotuj dziecku tablice do rozmowy o tym wolnym czasie.
Poniżej zamieszczam pomysł na pogawędkę. Tablice raczej dość proste, dla użytkownika którego uczymy opowiadania, komentowania, ale również dla tych którzy mają opanowane te umiejętności. Oczywiście wybór słownictwa, sposób ułożenia go na karcie, czy w programie jest zależny od możliwości i potrzeb dziecka. Do dzieła!
Osoby, które posługują się znakami czasów (“było”, “jest”, “będzie”) mogą określać, jakie mają plany na czas wolny albo wskazać, że będą mówić o przeszłości. Mogą opowiedzieć, co w tym czasie robili lub, co planują robić. Gdy uczymy dziecko korzystania z tych znaków, modelujemy!
Gdy ktoś był na wycieczce, może wskazać miejsce. Do każdego z miejsca, można ( a nawet należy) przygotować słownictwo, które pomocne będzie do bardziej szczegółowej rozmowy, np. do ZOO, możemy wybrać tablice zwierząt oraz komentarze. Przykładowa, prosta tablica (także do użycia w samym ZOO). Budowanie wyrażeń ze słowem “śmierdzieć” aktywizuje 90% dzieci, z którymi pracuję, nawet tych, którzy sprawiają zwykle wrażenie nieobecnych i mających problemy z rozumieniem, 🙂
A kto, nigdzie nie wędruje, ten w domu grilluje. Można opowiedzieć, co dobrego było na grillu, gdzie grillowaliśmy i co fajnego się wydarzyło.
Co jedliśmy:
Co śmiesznego się działo, na przykład nasz wujek z hukiem poleciał w błoto i piękna, nowa koszula była nieźle umorusana. Ubaw po pachy! 🙂
Oczywiście to tylko przykłady, myślę, że z pewnością przygotujesz odpowiednie dla dzieci słownictwo. Bo przecież jakaś ciocia też może się ubrudzić albo może jej się złamać obcas!
W następnym wpisie kolejna porcja pomysłów na rozmowy i ćwiczenia opowiadania w oparciu o historyjki obrazkowe. Zapraszam!
Podziel się swoimi pomysłami na rozmowy w komentarzach. Bądźmy dla siebie inspiracją!
Views: 15