06/24/2024

Opowieści ciąg dalszy!

Ciąg dalszy rozmów i opowiadań. Ostatnio pisałam o majówce, a dziś proponuję kilka pomysłów z życia wziętych.

Wielki Piątek

Jeden z moich uczniów ma Zespół Downa. Po wprowadzeniu mu komunikatora jako formy wspomagania mowy, S. zaczął mieć bardzo dużo do powiedzenia. Przed świętami ucięliśmy sobie pogawędkę na temat Wielkanocy, choć dla niego najbardziej interesujące były wydarzenia Wielkopiątkowe. Oczy otworzyły mi się ze zdumienia, gdy poprosił, aby dodać do jego bazy obrazków koronę cierniową,  przybijanie do krzyża, ukrzyżowanie. Jest w 2 klasie SP! Nie sądziłam,że to może go tak zaangażować! Nie króliczki, prezenty, jajeczka, pisanki. Tutaj fragment naszych jakże trudnych rozważań. (Nie do końca rozumiem o co może chodzić z koniem, ale mam pewne pomysły odnośnie tych skojarzeń:) Przepraszam też za mój głos i ton, ale była lekko przeziębiona. Aby zobaczyć filmik kliknij tutaj

Robienie ciasta

Tutaj przykładowe tablice do ćwiczenia opowiadania. Korzystałam z serii “Opowiedz mi mamo”. Zwykle przygotowuję gotowe tablice z pomysłami na wypowiedzi, zamieszczam kilka możliwości wyboru, także błędne odpowiedzi. Poniższe tablice przygotowałam dla uczennicy o bogatym zasobie słownictwa, dodatkowo sprawnie poruszającej się po swoim komunikatorze, stąd ilość obrazków, tablice otwierające kolejne, ale, ale! Nie przerażaj się, trochę pracowałyśmy nad tym, żeby dojść do tego poziomu. Czasem bywa tak, że gdy widzisz przykłady z czyjejś pracy to myślisz sobie, “no świetnie jak dziecko siedzi, rozumie, ogarnia o co w ogóle chodzi z komunikacją, a moje? Przecież nawet na minutę nie potrafi się skupić.” Spokojnie! To, co widzicie, jest niejednokrotnie poprzedzone długim i intensywnym czasem pracy nad zdobywaniem umiejętności komunikacyjnych, językowych. A o trudnych początkach już coś się szykuje:)

Na początku wybieramy, o czym będzie historyjka. Nasz jest o robieniu ciasta.

historyjka_oczym

Później zaczynamy opowiadać. Najpierw wybór: o kim lub o czym z obrazka, chcę mówić. Kto tam w ogóle jest?

historyjka_wybór

Później co ta osoba robi? Jak wygląda? Jak się może czuć?

historyjka_czynności

To czynności, które wykonuje Pani na obrazku.

Możemy opowiedzieć, gdzie Pani położyła:

historyjka_rzeczy

I co położyła na stole:

historyjka_rzeczy2

Możemy też opisać jej wygląd:

historyjka_Ubiór Pani

Co robi dalej i czym to robi?

historyjka_mieszanie

To kilka przykładów takich tablic (wykorzystałam symbole MÓWika). Do każdego elementu na obrazku możesz stworzyć to, czego potrzebujesz w zależności od możliwości ucznia. Na początek może to być tylko opis osoby albo nazwanie czynności które wykonuje, określenie miejsca. Ty wiesz najlepiej, co zaciekawi Twojego ucznia i co będzie dla niego motywujące! Do dzieła!

Podziel się w komentarzu zdjęciem prostych tablic do opowiadania! Zainspiruj innych!

Views: 14

Dodaj komentarz