05/29/2024

Święta, święta i…

Witam wszystkich gorąco! Święta pochłonęły mnie nieco, więc nie było wpisu na początku tygodnia, ale w zamian przygotowałam kilka tablic ze słownictwem, które może się przydać do AAC-owego opowiadania o tym, co się podczas świat działo. Zatem święta, święta…i gad(AAC)my!

Święta to czas,  w którym dzieje się dużo ciekawych rzeczy. Jemy niecodzienne potrawy, odwiedzamy rodzinę, śpiewamy kolędy, wyjeżdżamy na narty. Później jest Sylwester, który możemy spędzić z dzieciakami na imprezie u znajomych, w domu, z rodziną, z “Jedynką” albo w łóżku. Po powrocie do pracy, chętnie opowiadamy o tym, jak to się najedliśmy, imprezowaliśmy, co jedliśmy, gdzie byliśmy i z kim.

Myślę, że nasze pociechy po powrocie do szkoły także będą miały coś do powiedzenia, jeśli tylko dostarczymy im odpowiedniego słownictwa. Dlatego pędzę z pomocą i zamieszczam trochę pomysłów.

Poniżej kilka przykładowych tablic do opowiadania o tym, jak było w święta. Niektóre mają gotowe wypowiedzi już w czasie przeszłym. Tablice proszę przyjąć tylko za przykład. Jeśli w pełni są dla Waszych dzieciaków, możecie z nich korzystać, jeśli nie, zmodyfikujcie je odpowiednio do potrzeb i możliwości dziecka.

Są to tablice zrobione w programie MÓWik.

Tablica, na której dziecko może opowiedzieć, co ogólnie robiło podczas świąt:

swieta-ogolne

Można je rozszerzać, np. opowiedzieć, co konkretnie było do jedzenia:

jedzenie_swieta

Albo o kolędy, które dziecko śpiewało, które lubi, a które nie:

swieta_koledy

Jeśli dzieci, chodzą do kościoła również mogą o tym powiedzieć (oczywiście, jeśli to jest dla nich ważne). Niektóre dzieci lubią szopki, chodzą na pasterkę i lubią o tym opowiadać:

swieta_kosciol

Po świątecznym czasie, przychodzi czas na sylwestrowe szaleństwo. Sztuczne ognie, szampan “Picollo” itp. mogą być ciekawym tematem rozmów:

sylwester

O sztucznych ogniach można opowiedzieć nieco więcej:

sztuczne-ognie

Oczywiście o “Sylwestrze z Jedynką”, imprezie także można stworzyć dodatkowe tablice. Można opowiadać, kto prowadził program, kto występował, komentować, wyrażać swoje zdanie.

Rzecz jasna słownictwo i tematyka powinna być odpowiednia dla dzieciaków. Przedstawiając powyższe propozycje chciałam zachęcić wszystkich do przygotowania słownictwa do opowiadania.

Nie zapominajcie, że dzieci niemówiące też pragną wyrazić siebie. Podajcie im narzędzia, dzięki którym będą mogli to zrobić.

Życzę wszystkim, aby Nowy Rok była czasem odkrywania Mocy Komunikacji oraz siły w nas terapeutach, rodzicach do dawania osobom niemówiącym możliwości do porozumiewania się ze światem. Powodzenia!

Views: 40

Dodaj komentarz