Witam przed świątecznie! Mam nadzieję, że choinka jeszcze nie ubrana, a pierniczki nie upieczone. Zachęcam do zaangażowania wszystkich! Dlatego dziś mniej pisania, ale za to kilka tablic ze słownictwem do wykorzystania podczas przygotowań:)
W swoich wpisach często przypominam, aby stwarzać sytuacje komunikacyjne i dawać osobom z problemami komunikacyjnymi możliwość jak najszerszego uczestnictwa w codziennym życiu. Z wykorzystaniem swoich pomocy oczywiście! Poniżej zamieszczam kilka tablic z programu MÓWik, możne je “wklikać” w komunikatorze, zrobić w programie do edycji i drukowania symboli (w zależności od tego, z jakich znaków korzysta dziecko), a jeśli ktoś chciałby mieć dokładnie takie tablice wydrukować bezpośrednio, jako obraz.
Oczywiście proszę pamiętać, że każde dziecko może potrzebować zupełnie innego słownictwa, ułożenia, wielkości symboli. To sprawa jednostkowa, uzależniona od możliwości i potrzeb użytkownika.
Tablice można wykorzystać zarówno w domu, jak i podczas klasowego ubierania choinki czy przygotowywania pierniczków.
Na początek robienie pierniczków. Informowanie, kto, co chce/ będzie robić. Proszenie o potrzebne sprzęty: wałek, stolnica, foremki. Komentowanie: podoba mi się, nie podoba mi się (sama praca, pierniczki, zapach, itd.), ale pachnie!, gorące. Proszenie o jeszcze, pomoc, komunikowanie chęci zakończenia wykonywania czynności.
Tablica może być rozbudowana np. o czasowniki lubię, nie lubię do określenia swoich preferencji, wkładać- jako wkładanie do piekarnika. Można również przygotować słownictwo określające, co po kolei należy dodać, aby powstało ciasto, czyli stworzyć przepis:
Możemy poprzez modelowanie wyjaśnić, co dodajemy po kolei, co robimy. Oczywiście w zależności od potrzeb możemy dodać słownictwo: piec, piekarnik, podać czas pieczenia, włączać, wyłączać, temperaturę. Wszystkie liczby, czy ilości możemy mieć zrobione na osobnej tablicy lub, jeśli ktoś korzysta z programu MÓWik można użyć wirtualnej klawiatury.
Dla osób na samym początku interwencji AAC możemy ograniczyć tablicę jedynie do wyboru kształtu foremek:
Oczywiście, aby poszerzać słownik dodajemy zwrot proszę/ chcę, określenie czy foremka ma być duża, mała (ja akurat wybierałam z takich cech z moimi uczniami, ale oczywiście można zrobić swoje). Zawsze staram się, aby początkujący uczniowie mieli blisko symbol pomóż mi.
Gdy pierniczki będą już gotowe, nie może nam zabraknąć choinki. To także świetna okazja do tego, aby trochę pog(AAC)dać.
Dziecko może wskazywać, kto, założy, jaką ozdobę. Komentować, co mu się podoba, a co nie. Informować, że jest gotowe, że chce jeszcze albo koniec. Można również użyć zdjęć, konkretnych przedmiotów- najważniejsze, żeby dać dziecku możliwość dokonania wyboru.
Mam nadzieję, że choć trochę zachęciłam Was do włączenia wszystkich w przygotowanie do świąt. Choćby nawet w kwestii decydowania kto i co może zawiesić na choince albo jaką foremką wytnie pierniczki. To już mały krok do poczucia sprawczości i odunięcia na bok bierności, którą osoby niemówiące znają dokładnie.
Powodzenia w przygotowaniach! Jeśli chcecie podzielić się swoimi pomysłami, zapraszam!
Views: 171