Witam! Dziś ponownie trochę teorii. Mianowicie krótki opis symboli PCS, w zasadzie najczęściej wykorzystywanego systemu znaków do komunikacji alternatywnej. Miłej lektury!
PCSy przywędrowały do nas rzecz jasna z Zachodu (a jak!). W Stanach Zjednoczonych małżeństwo Johnson’ów opracowało symbole, które następnie wydali w postaci książek, jak również oprogramowania komputerowego Boardmaker. Obecnie biblioteka obejmuje 4500 symboli, zebranych w kategorie, np. jedzenie, ludzie, czasowniki, czas wolny, rzeczowniki. Każdy z kolorowych czy czarno-białych obrazków przedstawia pojedyncze słowa, zwroty, zdania, jak również zestawy zdań wykorzystywanych w sytuacjach społecznych. Część z nich przedstawiona jest w postaci bardziej lub mniej abstrakcyjnej. Do każdego obrazka można dodania podpis. Symbole można modyfikować za pomocą narzędzi do rysowania, np. stworzyć komórkę o dowolnym kształcie.
Program pozwala na dopasowanie wielkości komórek, liter, kształtu, kontrastu oraz kolorystyki do możliwości percepcyjnych i ruchowych osoby niemówiącej. Daje możliwość tworzenia tablic komunikacyjnych dopasowanych do potrzeb użytkownika. Dodatkowo można dodawać własne symbole, edytować plansze, komórki- zmiana koloru tła, obramowania, itp.
Obecnie system PCS jest jednym z najpowszechniej używanych systemów na świecie. W Polsce także cieszy się bardzo dużą popularnością. Jest to możliwe, dzięki bibliotece symboli specyficznej dla danego kraju. Warto jednak zauważyć, że system PCS nie jest jedynym i właściwym sposobem alternatywnej komunikacji. Bardzo często występuje łączenie kilku systemów i opracowywanie dla osób niemówiących indywidualnego systemu komunikacyjnego. Użytkownicy alternatywnej komunikacji rosną, dojrzewają, rozwijają się, nabywają nowych umiejętności, w związku z czym istotne jest zmienianie i dopasowywanie używanego systemu graficznego. Każdy użytkownik jest inny, dziś wybiera PCSy, ale jutro mogą to być Pictogramy (PIC) albo symbole MÓWik.
Ze strony Stowarzyszenia “Mówic bez Słów” możecie pobrać broszurę z przykładowymi symbolami. Link tutaj
W praktyce
Jeśli idzie o mnie, nie wykorzystuję znaków PCS w zasadzie w ogóle. Pracuję z jedną dziewczynką, która z nich korzysta, dlatego dla niej przygotowuję symbole w programie Boardmaker. Osobiście najczęściej wybieram symbole MÓWik. Wybór głównie powodowany jest tym, że:
a) program Boardmaker jest dla mnie zbyt skomplikowany w obsłudze, mało intuicyjny, czasem muszę się nieźle natrudzić, żeby coś w nim stworzyć,
b) od Boardmakrea i PCS odstrasza mnie nieco cena. Obecnie jest to 1399 zł. Dla porównania program do edycji i drukowania symboli MÓWik Print kosztuje 240 zł. Więcej o nim tutaj
c) pomimo że program Boardmaker ma bibliotekę symboli specyficzną dla każdego kraju, odczuwam braki, np. w słownictwie związanym ze świętami,
d) niektóre z symboli wydają nieco trudne do skojarzenia i do nauczenia, np. znaki “tak- uśmiechnięta, żółta chmurka i “nie”- smutny ,czerwony X. Emocjonalny wyraz twarzy może wprowadzać użytkownika w zakłopotanie, np. w momencie, gdy pytamy:”Czy jesteś smutny? Czy jesteś zły? Może on postrzegać znak NIE jako negatywny, a znak TAK jako pozytywny. Oczywiście można założyć, że partner komunikacji dostrzeże wyraz twarzy i doczyta prawidłowo wskazówkę o nastroju rozmówcy.
Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłam Wam Picture Communication System i teraz, gdy zobaczycie u kogoś obrazki z tego systemu, nie pomyślicie, ze to jakaś “czarna magia”, ale będziecie wiedzieli, gdzie szukać o nich informacji.
Przesyłam również link do strony, z której możecie pobrać darmową wersję programu. Niestety jest ona aktywna tylko przez 30 dni, po tym czasie wszystkie tablice, symbole, które wykonacie i zapiszecie nie będą się otwierać, więc polecam, np. je wydrukować, zeskanować i korzystać, gdy zajdzie taka potrzeba. Powodzenia!
Link: http://www.mayer-johnson.com/downloads/trials/
Czekam na informacje od Was. Jakich programów używacie? Które się u Was najlepiej przyjęły? Co o nich myślicie?
Views: 1620