12/11/2023

Symbole MÓWik

I kolejny wpis z kolejną porcją informacji o symbolach dostępnych i wykorzystywanych w pracy z osobami z poważnymi problemami w komunikacji. Tym razem program MÓWik Print.

To pierwszy polski program do edycji i drukowania symboli. W pełni stworzony dla języka polskiego. Jego pomysłodawczynią jest Ewa Przebinda. Obecnie w pakiecie znajduje się 6000 symboli, dostępnych w wersji kolorowej i czarno-białej. Biblioteka stale się powiększa, w zależności od zapotrzebowania użytkowników.

Program daje możliwość tworzenia i drukowania tablic do porozumiewania dla niemówiących. Za jego pomocą  można w bardzo  łatwy sposób układać symbole na stronie, dodawać podpisy, zmieniać ich wielkość, kolor oraz drukować. Ponadto oprócz symboli MÓWik można także wstawiać w tablice inną grafikę: obrazki, zdjęcia itp. Wykorzystujemy  do tego funkcję kopiuj/wklej. Program przeznaczony jest na komputery z systemem Windows.Dodatkowo istnieje możliwość zakupu 1,2 lub 3 licencji.

Program MÓWik Print to pomoc, z której korzystam najczęściej. Przemawia za tym kilka kwestii:

a) jest łatwo dostępny, także, jeśli idzie o stronę finansową. Koszt to obecnie 240 zł. Program jest na tyle dostępny cenowo, że można go polecić do zakupu także rodzicom, aby mogli tworzyć symbole na użytek domowy. Boardmaker’a nie poleciłabym do domu, bo to dla niektórych może być na prawdę duży wydatek.

b) jest łatwy w obsłudze. Nawet bez instrukcji można zacząć tworzyć pojedyncze symbole czy tablice komunikacyjne,

c) jest coraz bardziej powszechny. W kilku gabinetach, gdzie się pojawiałam specjaliści korzystają z tego właśnie programu,

d) ma bogate słownictwo, łącznie z symbolami dań na świąteczne stoły czy z nazwami piłkarzy różnych krajów i komentarzami do meczu, gdybyśmy chcieli, np.porozmawiać o Euro,

e) możliwość “współpracy” z twórcami programu. Gdy brakuje jakichś symboli, można napisać maila z prośbą o stworzenie dodatkowych obrazków.

To są najważniejsze punkty, ale oprócz tego myślę, że ważne jest, aby dostrzegać i wspierać kreatywnych i przedsiębiorczych pedagogów. Zapewne za Oceanem jest mnóstwo innych, pięknych i ciekawych pomocy do tworzenia symboli, ale po co wydawać wielkie pieniądze i trudzić się tłumaczeniami, skoro na polskim rynku mamy produkt,który w moim odczuciu spełnia swoją rolę i jest funkcjonalny?

Zostawiam Wam jeszcze dwa odnośniki do stron:

Tutaj możesz pobrać wersję demonstracyjną MÓWik Print (DEMO) oraz gotowe tablice do komunikacji.

A tutaj znajduje się  filmik, na którym możesz zobaczyć, ja łatwa jest praca za pomocą MÓWik Printa.

A Wy znacie MÓWik Printa? Co o nim sądzicie? Jakie są Wasze doświadczenia? Ciekawi mnie to bardzo! Zachęcam do podzielenia się w komentarzach.

Odsłony: 226

0 thoughts on “Symbole MÓWik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *