12/11/2023

Szybciej, wolniej! Pojazdy w ruch!

Mam nadzieję, że wpis o zabawie zachęcił Was jeszcze bardziej do poświęcania duuużej ilości czasu na to rozwijające zajęcie. Dzisiaj wracam do zabawy, ale w bardziej praktycznym wydaniu i w nawiązaniu do ćwiczeń z balonami, zachęcam do doskonalenia nowego słownictwa korowego.

Dzisiaj kilka pomysłów na ćwiczenia doskonalące lub wprowadzające słownictwo korowe: start/ruszaj, stop, w górę, w dół, szybko, wolno, jedź/jechać. W proponowanych pomocach używam kodu kolorów. Wyrazy w książeczce także są zapisane różnymi kolorami, aby dodatkowo podkreślić, że są to różne części mowy i występują w pewnych ustalonych miejscach w zdaniu. Zatem do dzieła!

Zabawa autkami, pojazdami.

Podczas tej aktywności nasi podopieczni będą mogli za pomocą odpowiedniego słownictwa wyrazić, czy auto ma jechać, zatrzymać się, czy jedzie szybko czy wolno albo np. czy autko jest duże czy małe. Oczywiście na początku najważniejsze jest modelowanie. Nie dajcie się zwieść, że są to aktywności tylko dla chłopców, ja miałam w terapii dziewczynki, które były fankami pojazdów-przecież księżniczki też jeżdżą w pięknych karocach. 😀

Zabawa w której wykorzystujecie różne zjeżdżalnie, tory rozmaite tunele (proste czy bardziej rozbudowane) dla autek dają możliwość używania m.in. słów  w dół, w górę, szybko,wolno. Zabawę możecie rozpocząć od wspólnego zbudowania torów do jazdy.

 

zjeżdzalnia2                                    zjeżdzalnia_prosta

Źródło: internet/allegro

Poczytajcie

Na blogu wielokrotnie pisałam o czytaniu. Jest świetne, trzeba dużo i często, nie zależnie od wieku. Więc i pomysł na książeczkę przesyłam. Zachęcajcie dziecko, aby wyszukiwało w swoim słowniku, albo pośród dostępnych na tablicy słowa, które pojawiają się w czytance. Możecie ją wydrukować i z odklejanymi rzepami stosować w wersji zalaminowanej albo też czasem poćwiczyć przełączanie pomiędzy stronami i korzystać z elektronicznej wersji. W książeczce nie zamieszczam symboli ćwiczonych słów, ponieważ będziecie je mogli wydrukować z linka na końcu postu i po zalaminowaniu przyklejać na “glutku” 😀

Link do książeczki: SZYBKO, WOLNO!

Jeśli Wasz podopieczny jest na etapie pisania bądź uczy się pisać, to poćwiczcie z nim pisanie nowych słów na komputerze albo globalne ich odczytywanie.

Zabawa, zabawa, zabawa 🙂

  • Na podłodze albo dużej kartce papieru narysuj cel, kropkę, okrąg z zaznaczonym środkiem, kwiatka, kałuże (co przyjdzie Ci do głowy) to jest miejsce do którego musi dojechać autko. Dziecko na swoim urządzeniu/tablicy  informuje, że chce wprowadzić swoje autko w ruch- start! Puszcza samochodzik, możecie skomentować, czy jechał szybko czy wolno, informuje, kiedy auto się zatrzymało-stop. Możecie w tej sytuacji uczyć się również komentarzy- ojej! hurra! Starajcie się wykorzystać każdą przestrzeń i moment do modelowania, ćwiczenia nowych słów.

Link do tablicy:Tablica_docelu

  • Co powiecie na wyścigi samochodowe? Na początku dziecko może wybrać dla wszytskich kolory autek, a później komunikuje start! Dziecko komentuje, które auto jechało szybko które było wolniejsze, kto wygrał, kto przegrał – i mamy kolejne dwa nowe słowa do wykorzystania:)
  • Możecie również narysować na dużej kartce papieru albo zmywalną kredą, czy tez ułożyć z dostępnych materiałów (pozostawiam dowolność wykonania) pewną drogę, z zakrętami, górami, zjazdami, podjazdami, co tylko chcecie. Podczas ćwiczenia, dziecko wydaje polecenia za pomocą tablicy bądź swojego urządzenia, w którą stronę autko ma jechać – góra, dół, szybko, wolno, a może ma się zatrzymać-stop. Możliwości jest z pewnością jeszcze więcej.

W związku ze zbliżającymi się Mikołajkami można przygotować trasę dla świętego Mikołaja. Każdą z zabaw możecie zaaranżować w świątecznym stylu. Wszystko zależny od Waszej kreatywności i upodobań dziecka:)

Filmik z modelowaniem podczas zabawy: https://vimeo.com/245046176

Link do tablicy:Tablica_trasa

IMG_20171129_182035

 

Poniżej zamieszczam linki do bazy z symbolami. Pochodzą one z programu MÓWik Print albo z darmowych baz obrazków, o których nieco więcej pisałam tutaj

słownictwo_autka

Inspiracja: https://aaclanguagelab.com

 

 

 

 

 

Odsłony: 73

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *