12/11/2023

Wakacje!

 

Zwykle w szkole ostatni tydzień przedwakacyjny wypełniony jest snuciem planów i opowiadanie o ty, co będziemy robić, gdzie pojedziemy, jakie atrakcje nas czekają. Zachęcam wszystkich do zaangażowania nasze niemówiące dzieciaki. Przecież one też w jakiś sposób będą te wakacje spędzać, nie możemy odebrać im możliwości na podzielenie się tym, co dla nich jest ważne! Przygotuj zatem odpowiednie słownictwo dla osoby korzystającej ze wspomagających metod komunikacji tak, aby mogła opowiedzieć, gdzie jedzie, co będzie robić, może ma jakieś ciekawe historie do opowiedzenia, związane z danym miejscem? Dajcie dzieciakom czas, przestrzeń i możliwość wypowiedzenia się o sobie samym.

Do opowiedzenia o swoich koleżankom, kolegom, paniom, innym ludziom dookoła przygotuj tablice z głównymi informacjami. To taka przykładowa. Osoba może opowiedzieć, gdzie pojedzie albo gdzie już była.

wakacje_całość

Zanim gdziekolwiek się wybierzemy warto sporządzić wspólnie listę rzeczy do zabrania i się spakować. Propozycja listy rzeczy nad morze (oczywiście warto przygotować  wersję dla chłopców i dziewczynek):

wakcje_pakowanie_ogólne

wakacje_Pakowanie_kosmetyki

wakacje_pakowanie_ciuchy

Dalej może też wspomnieć o tym, co dana osoba widziała, jak spędzała, czas, jaka była pogoda. Może opisać co robi się nad morzem, czy było fanie, czy nie. To tylko przykładowe słownictwo, każde dziecko jest inne, z pewnością ma inaczej ułożone tablice w swojej pomocy komunikacyjnej, dlatego słownictwo i sposób ułożenia go w pomocy należy dobrać adekwatnie do potrzeb użytkownika.

Jak to na wakacjach można odwiedzać rożne miejsca. Tutaj tablice kontekstowe do rozmowy w lodziarni.

wakacje_lodziarnia_glowna

wakacje_lodzirnia_smak

Na plaży także można rozmawiać, prosić o coś, komentować, chociażby to, że zamek z piasku się zawalił, a niedaleko przyszła ogroooomna fala!

nad morzem

A jak jesteśmy nad morzem, to może jakaś rybka? Myślę, że wybór będzie zdecydowanie większy, niż z tej tablicy kontekstowej, więc to tylko propozycja, a dla użytkownika możemy stworzyć zdjęcia potraw i zamieścić w pomocy komunikacyjnej.

nad morzem,_restauracja

nad morzem_restauracja_wybór ryby

Bardzo ważnym miejscem do opisania jest nasza kwatera. To, gdzie śpimy jest często komentowane.  może w tym roku, ktoś jedzie pod namiot? 🙂

wakacje_pod namiotem

A jakie pamiątki przywieziecie w tym roku?

wakavcje_wybór pamiątek

Ach, jak się wakacyjnie zrobiło. Zamieszczajcie proszę Wasze propozycje na tablice wakacyjne, potrzebne słownictwo. Powodzenia!

Symbole użyte w tablicach pochodzą z zasobu symboli MÓWik.

Odsłony: 14

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *