Chcesz uatrakcyjnić swoje zajęcia? Szukasz pomysłu na fajną grę czy aplikację, która pozwoli Twojemu podopiecznemu rozwijać nowe umiejętności? Przychodzę z odsieczą. Dzisiaj lista 5 zupełnie darmowych aplikacji, które możesz używać z podpiętym switchem, ale także eyetrackerem, czy po prostu myszą. Zapraszam!
1. Sen Switcher- Ian Bean
Chyba najbardziej popularny i dający mnóstwo, mnóstwo możliwości. Bardzo lubię z nim pracować. Jego głównym “zadaniem” jest nauka korzystania z komputera, oswajanie z nim za pomocą specjalnych urządzeń wspomagających- myszy, przełączników oraz tych reagujących na wzrok i dotyk. “To zbiór piętnastu programów, z których każdy został starannie zaprojektowany, aby uczyć określonego poziomu umiejętności przełączania, od eksperymentalnego do wczesnego skanowania. “
SEN Switcher możesz pobrać zupełnie za darmo (pobierasz zip. ,rozpakowujesz na swoim komputerze) albo korzystać online, jednak gdy internet zawodzi opcja offline jest świetna. Radzę się zalogować. Dostępne jest menu w języku polskim.
Tutaj możesz zajrzeć, zalogować się oraz pobrać SEN Switcher.
Obok SEN Switcher’a możesz korzystać również z SENict Software, czyli witryny internetowej, na której znajdują się świetne, motywujące aplikacje dla osób ze specjalnymi potrzebami. Za darmo (sic!) są dostępne “acitivities” do pobrania i korzystania offline. Są one pogrupowane tematycznie.
Po wejściu w wybraną kategorię wyświetlają nam się gotowe prezentacje do pobrania:
2. Cause and Effect Sensory Light Box
Aplikacja do pobrania na urządzenia mobilne i komputery. Do pobrania w Sklepach APP Store, Google play, Amazon. Ja korzystałam na komputerze z Windowsem. Podłączałam przyciski (switche), możliwość obsługi także wzrokowo.
Aplikacja to 30 abstrakcyjnych animacji, połączonych z muzyką i dźwiękiem. Świetne, sama wpatrywałam się w nie jak zaczarowana. Delikatny szum deszczu-proszę bardzo, energetyzujące obrazy- nie ma problemu. Czas animacji, sposób dostępu można łatwo zmienić i dopasować w ustawieniach. Bardzo polecam. Więcej info tutaj.
3. Papunet
Witryna z darmowymi grami, ale także ćwiczeniami i narzędziami. Można ułożyć puzzle, po ukończeniu rusza animacja z dźwiękiem. To było bardzo motywujące dla niektórych z moich uczniów. Możecie również kolorować, zagrać w Memo czy domino. Można korzystać ze zwykłej myszki, jeśli macie urządzenie działający “na dotyk” jest ekstra. Niestety niektóre z gier zostały usunięte, jednak zgodnie z informacją na papunet.net opracowują nowe gry, na nowe technologie.
Wskakujcie tutaj.
4. KneeBouncers
Proste gry dla mniejszych dzieciaków. Możliwość wyboru z różnych aktywności. Warto przeklikać i zobaczyć, która z zabaw odpowiada Waszym podopiecznym. Jednej z moich podopiecznych do gustu przypadły wyścigi piesków. Podłączałam switch. Kiedy być wciśnięty pieski biegły, kiedy nie, zatrzymywały się. Fajna gra na początek, do oswojenia się z przyciskiem, nauki rozumienia przyczyny i skutku.
Tutaj znajdziecie gry.
5. Owlieboo
Kilkadziesiąt gier pogrupowanych wraz z rozwojem trudności:
a) Pierwszy to po prostu kliknięcie myszy (switcha), w jednej z gier na przykład każde kliknięcie to wydawanie odgłosu przez zwierzę i przejście do kolejnego. Może być również opcja, chowania się zwierzaków, pękania jajka. Zachęcam do eksplorowania.
b) Ruszanie myszą czy joistickiem pozwala na przesuwanie się ekranu i powoduje różne efekty. Jakie? Sprawdźcie sami. 🙂
c) Klikanie (łapanie) i przenoszenie. To już trochę bardziej zaawansowana opcja, bo trzeba umieć kliknąć myszą, przytrzymać i upuścić we właściwym miejscu, a i pomyśleć trochę też trzeba. Zatem opcja dla bardziej zaawnasowanych graczy 😉 jednak na tej stronie każdy znajdzie coś dla siebie.
Tutaj możesz zacząć zabawę 🙂
Niektóre z tych programów wymagają logowania, inne dzięki rejestracji dają szerszy zakres działania. Logowanie jest bez żadnych konsekwencji, no chyba, że chcielibyście zakupić sobie dostęp, to do dzieła! I jeszcze jedno. Niech Was nie odstrasza język angielski! To proste zwroty i zabawy. Bardzo intuicyjne.
Mam nadzieję, że podobają Wam się gry. Jak widać zabawę z naszymi podopiecznymi możemy urozmaicać zupełnie za darmo! Na początek to naprawdę super opcja. Z czasem, jak najbardziej warto inwestować w bardziej rozbudowane czy złożone programy. Na początek jednak, czemu nie skorzystać z czegoś darmowego, co działa? Powodzenia! i dużo MOCy!
Views: 1189