10/09/2024

Switch’e, przyciski i intefrfejsy

Switch- brzmi tajemniczo, to może lepiej będzie trochę bardziej “po naszemu” “Przycisk”. Tak, Switch to po prostu przycisk. Może mieć różną wielkość, kolor, czułość na dotyk i wygląd. Jest jednak wspaniałym urządzeniem pozwalającym na wspieranie niezależności osoby niepełnosprawnej. Jak to działa? Zapraszam do lektury!

Przycisków, switch’y jest multum. Możecie wybierać w zależności od potrzeb i możliwości użytkownika. Przyciski pozwalają na obsługę komputera, jak również na sterowanie otoczeniem. Czym można sterować? A no lampką, zabawką, blenderem czy mikserem, a nawet odkurzaczem. Są swego rodzaju alternatywą dla tradycyjnej myszy, której obsługa może być sporym wyzwaniem dla osoby z niepełnosprawnością ruchową. Switch’e mogą być bezprzewodowe, jak i przewodowe. Pamiętajcie jednak, że korzystanie z nich wymaga odpowiedniego INTERFEJSU.


Jaki interfejs?
Najprostszym interfejsem, czyli łącznikiem może być tzw. mysz adaptowana, która w swojej obudowie posiada otwory do podłączenia switch’a, który od tej pory będzie spełniał funkcję wyboru i zatwierdzania go.

informacja
Żródło: ww.harpo.com.pl

Taki interfejs ze switch’em z powodzenie wystarczy, np. do aktywowania i zatrzymywania prezentacji, piosenki, filmu, czy grania w bardzo prostą grę. Listę darmowych aplikacji do zabawy z wykorzystaniem switch’a znajdziecie tutaj.

Interfejs może wyglądać też tak:

Wszystko zależy od waszych potrzeb i możliwości.

Jaki switch?
Jak już wspomniałam wybór jest spory i uzależniony od potrzeb i możliwości użytkownika. Niektórzy mogą korzystać z myszki (sic!), innym wystarczy przycisk okrągły, zwykły, innym bardziej czuły na dotyk, a może ktoś potrzebuje obsługiwać sprzęt dmuchnięciem lub powieką? Tak! Dobrze przeczytaliście! Takie switch’e też są. Cena może powalać, jednak gdy jest to wymierna pomoc…wiadomo.

A tak mogą wyglądać przyciski.

Po co switch’e?
Jaki jest cel korzystania z przycisków? Co nam dają, a raczej, co dają osobie z poważnymi trudnościami w komunikowaniu się i niepełnosprawnością ruchową? Korzyści jest bardzo dużo. Zaczynając od kształtowania bazowych umiejętności komunikacyjnych, ćwiczenie koncentracji uwagi, naprzemienności, poczucia sprawstwa, na niezależności i autonomiczności kończąc.

Korzystanie ze switch”a (w połączeniu z aplikacjami, urządzeniami, itd.):

  • daje poczucie sprawstwa, zwiększenie niezależności,
  • zwiększa samodzielność, pozwala na kontrolę otoczenia,
  • uczy rozumienia przyczyny i skutku,
  • uczy naprzemienności,
  • wspiera budowanie bazowych umiejętności komunikacyjnych,
  • uczy czekania na swoją kolej,
  • daje możliwość uczestnictwa w aktywnościach dla wszystkich,
  • zwiększa zaangażowanie w interakcję, inicjowanie kontaktu,
  • daje użytkownikowi głos, wzmacnia motywację do komunikowania się,
  • buduje współpracę,
  • ułatwia funkcjonowanie w grupie rówieśniczej,
  • pomaga w realizacji celów edukacyjnych w dostępny dla ucznia sposób.


Źródła: www.enablingdevices.com/product-category/switches

www.harpo.com.pl

www.generaacja.pl

Photo by elnaz asadi on Unsplash

Views: 502

Dodaj komentarz