3 grudnia, 2021

Balonowe słownictwo korowe

Dzisiaj pomoc, za pomoca której możecie wprowadzać i doskonalić słownictwo korowe. Zapraszam!

Słownictwo korowe to mówiąc krótko słownictwo, którego używamy najczęściej. Jak je uczyć i doskonalić?
Proponuję zabawę balonami. Fruwają, mogą piszczeć, pękać, są kolorwe, a zatem atrakcyjne dla dzieci. Dla moich uczniów były bardzo ciekawą formą pracy i zawsze rposili o jeszcze, gdy balon latał po całej sali albo gdy pękał 😀

Jakie słowa możecie ćwiczyć? Np. duży, mały, strat, stop, góra, dół, szybko, wolno. No i oczywiście zawsze możecie dołączyć kolory.🙂
Dziecko może zainicjować aktywność, mówiąc „start” lub wyrazić chęć jej zakończenia- „stop”. Wybiera czy mamy nadmuchać „duży” czy „mały” balon, może wybrać kolor. Obok tego wskazuje, czy balon leci „w górę” czy ” w dół”, „szybko” czy „wolno”.
Tablice ze słownictwem znajdziecie tutaj: Słownictwo_balony

Po zabawie balonikami, możecie obejrzeć książeczkę „balony”, czytając ją utrwalacie poznane słownictwo. Możecie wykorzystać ją w wersji elektronicznej, jeśli chcecie, by dziecko włącznikiem zmieniało slajdy. Wydrukujcie ją, jeśli chcecie przekładać strony i trzymać ją w rękach.
Link do książeczki: BALON W GÓRĘ (1) (1)

„Bąbelkowa gra” Wydrukuj poniższą planszę ze słownictwem korowym. Nałóż na obrazki folię bąbelkową z dużymi bąbelkami. Poproś użytkownika o znalezienie słowa na swojej tablicy/ w swoim urządzeniu. Gdy uda się, może strzelić jednego bąbelka na folii. Wszelkie modyfikacje zamiany dozwplone 😀 Tablica do pobrania tutaj: folia_balony

Pobawcie się balonami, nalejcie do nich wody: dziecko może wybrac kolor, powiedzieć, czy macie lać „jeszcze”, czy „koniec”, skomentować, czy balony sa „duże” czy małe”.

Możecie również wydrukować symbole słów, któych uczycie i przykleić je do balonów z wodą. Dziecko na tablicy wskazuje symbol (mogą to być słowa korowe, które tutaj proponuję, jak również inne, które doskonalicie), następnie odnajduje balon z takim samym symbolem i wrzuca go np. do hula hoop lub dużej miski. Oczywiście ta zabawa wymaga odpowiedniego miejsca 😀 No i mam nadzieję, że nie boicie się być nieco mokrzy 😛 (zalaminowane symbole możecie przykleić do balonów,np. za pomocą gumy, tackla).

–>Na Youtube znalazłam filmik o balonach, ale jest w wersji angielskiej;/ Możecie na koniec obejrzeć wspólnie jakiś filmik, z balonami w roli głównej, Może w przeszłości sami nagraliście zabawę balonami. Inwencja dowolna!
Dobrej zabawy!

Symbole pochodzą z programu MÓWik Print.

Pomysł zaczerpnięty gdzieś z internetu,ale zapisałam bez adresu www…;/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *