Myślę, że osoby, które zaczynają stawiać pierwsze kroki w AAC zastanawiają się CO byłoby najlepsze dla ich podopiecznych? PECS, Makaton, PCS, MÓWik, książka czy komunikator, małe czy duże symbole…i tak można by mnożyć. Ci z kolei, którzy korzystają, np. z komunikatorów główkują, jak tu ułożyć symbole, aby komunikacja była funkcjonalna i szybka. Pogłówkujmy zatem co i jak należy uwzględnić podczas wyboru pomocy komunikacyjnej? Zapraszam!
W codziennej pracy często zdarza mi się spędzać nieco czasu na wymyślaniu, jaka pomoc byłaby najbardziej funkcjonalna i muszę przyznać, że to jedno z najtrudniejszych zadań w mojej pracy. Myślę wtedy, że muszą one być takie, żeby wspomagały rozwój użytkownika. To najistotniejsza kwestia.
To nie porażka!
Przy wyborze pomocy komunikacyjnej nie należy się zniechęcać i być otwartym na to, że wybrana wcześniej pomoc zawiedzie i konieczne będzie poszukiwanie czegoś innego. Najważniejsze, żeby umieć i chcieć szukać. Wyciągnąć konstruktywne wnioski z popełnionych błędów.
Obecnie mam chłopca na terapii, któremu nie do końca prawidłowo dobrałam pomoc. Książka pięknie zrobiona, zalaminowana, ale niestety nie sprawdza się tak, jak to założyłam na wstępie. Siedzę właśnie i główkuję, jak ją zmienić, udoskonalić. Inspiracji szukam często u innych terapeutów, na stronach internetowych. W dużej mierze kieruję się tym, co stara mi się pokazać dziecko.
Jeśli nie trafiliśmy z doborem pomocy, nie możemy traktować tego, jako porażki. No chyba, że nie przyłożyliśmy się do pracy i efekt jest taki jaki jest…Książki czy pomoce do porozumiewania się powinny ewoluować wraz z dzieckiem.
Diagnoza
Dobór pomocy komunikacyjnej zaczyna się właśnie w tym miejscu. Jeśli prawidłowo zdiagnozujemy potrzeby i możliwości ucznia możemy zacząć myśleć, jaka pomoc posłużyłaby mu najlepiej. Można przygotować sobie listę pomocy, pewnych systemów, z których można korzystać i na drodze eliminacji wybrać tę, która najbardziej odpowiada potrzebom dziecka.
Wszyscy wiedzą, o co chodzi
Podczas doboru pomocy warto zwrócić uwagę, aby dała ona możliwość komunikowania się w różnych sytuacjach, z różnymi osobami, zarówno, z tymi którzy wiedzą coś o AAC, jak i tymi dla których jest to temat zupełnie obcy.
Dobór pomocy, jeśli idzie o formę, wielkość, sposób mocowanie, przenoszenia jest w pewnym sensie uzależniony od możliwości fizycznych, językowych i poznawczych osoby niepełnosprawnej. Jeśli jednak zastanawiamy się nad wyborem konkretnych symboli, powinniśmy uwzględnić sposób porozumiewania się i charakter środowiska, w którym żyje użytkownik.
Pomoc komunikacyjna jest wszędzie
Istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas dobory pomocy komunikacyjnej jest to, że powinna ona być łatwo dostępna w każdym czasie, miejscu. Powinna zapewnić dostarczenie jak największej ilości słów. Niektóre osoby, np. niepełnosprawne ruchowo mogą potrzebować większych urządzeń, jeśli użytkownik porusza się na wózku inwalidzkim nawet większa pomoc może być do niego przymocowana. Oczywiście należy pamiętać, że użytkownik powinien być w odpowiedniej pozycji, umożliwiającej mu sprawne korzystanie z pomocy. Czasem warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który pomoże dobrać prawidłową pozycję.
Dzieci i osoby dorosłe chodzące będą potrzebować mniejszych i lekkich pomocy do komunikacji. Jeśli korzystamy z pomocy niskiej technologii warto wykorzystać książki ze znakami graficznymi, literami, może to być również cienka tabliczka z symbolami z jednej i drugiej strony. Jeżeli użytkownik komunikuje się za pomocą urządzenia, np. programu MÓWik warto przy jego wyborze zwrócić uwagę, jaka wielkość monitora byłaby najbardziej wygodna. Pomoce mogą być noszone na różne sposoby. Torebka, uszyte przez mamę/babcię etui, zakupiona w sklepie specjalna obudowa. Wszystkie chwyty dozwolone! Byleby tylko pomoc do komunikacji była zawsze przy dziecku, na wyciągnięcie ręki.
Użytkownik może posiadać kilka pomocy, którymi może porozumiewać się w zależności od miejsca. W domu na przykład może korzystać z komputera, ale w szkole, na boisku, placu zabaw czy w sklepie może mieć tablicę do wskazywania lub małe urządzenie. Oczywiście nie musi tak być. Wszystko jest zależne od potrzeb użytkownika. Sygnalizuję to, abyście zwracali na to uwagę w swojej pracy.
Mam nadzieję, że po tej garści informacji będziecie wiedzieli na co zwrócić uwagę podczas tworzenia pomocy do komunikacji. Jeśli macie swoje pomysły, wątpliwości, chcecie coś skonsultować zapraszam do wpisów w komentarzach. Chętnie poznam Wasze doświadczenia.
Views: 47