Moc Komunikacji miała małą przerwę, ale powraca z pomysłami na czytanki i spotkania. Z okazji miesiąca AAC postaram się zamieszczać głównie pomoce, które będziecie mogli wykorzystywać w coziennej pracy. Zapraszam! Podawajcie dalej!
Dziwi Was misiek z rybą w paszczy na zdjęciu wyróżniającym? Pomyślicie: “co ma misiek do komunikacji?” A no tyle, że dzisiaj zapraszam do zapoznania się z jedną z pomocy, które opracowałam jakiś czas temu. Jesień już na dobre u nas zagościła, niedźwiedź musi zrobić zapasy na zimę. Co zatem zje, aby wytrzymać przez tę długa i mroźną porę roku?
Do stworzenia książeczki zainspirowała mnie agnglojęzyczna książka o głodnym misiu. Książeczka może być wykorzystana na różne sposoby.
Nakarm misia!
Przygotowujemy potrzebne akcesoria. Pluszaka- misia, symbole i zabawkowe jedzenie. Przygotowujemy książeczkę (wersja onlina albo papierowa). Zadajemy dziecku pytanie, modelując i oczekujemy odpowiedzi. Dziecko wybiera spośród dostępnych zabawek i symboli. Po dokonaniu wyboru przykleja odpowiedni symbol w odpowiednie miejsce i odczytuje całe zdanie. Po czym otrzymuje jedzenie dla misia i karmi go. Najpierw można przyklejać na symbol, który już jest podany, a później w puste miejsce.
Tutaj do pobrania strony: Co zje niedźwiedź_l.poj.
Poczytajmy.
Książeczkę o misiu możemy poczytać wówczas, gdy mówimy o przygotowaniu się zwierząt na zimę. Możemy również dodać rzeczy, których miś raczej nie zjadłby, aby uczyć spostrzegawczości, reagowania, myślenia. Książeczkę można również wykorzystać wtedy, gdy wprowadzamy liczbę mnogą. Najpierw miś zjada po jedej rzeczy, ale później już chce więcej i zjada, ryby, cistka i chleby, itd.
W powyższych przykładach wykorzystałam symbole z programu MÓWik.
Policzmy
Książeczkę możemy również wykorzystać do ćwiczeń liczenia. Gdy ustalimy, że danego jedzonka jest więcej, przystępujemy do liczenia. I dopasowujemy odpowiednią cyfrę (cyfry do druku w poniższym pliku). W tym pliku użyłam symboli z programu picto4me. Jest to darmowa baza symboli, o kórej więcej pisałam tutaj. Chciałam pokazać Wam jak wyglądają w praktyce i zachęcić do korzystania z darmowych baz obrazków, jesli nie posiadacie programu do edycji i drukowania symboli. Tworzenie tablic w picto4me jest całkiem przyjemne 🙂
W pomocy wprowadzone są (ale można dodać więcej oczywiście) przedmioty, któych nawet wszystkożerny miś nie dałby rady zjeść, np. auto. Być może Was to dziwi albo już ciśnie Wam się na usta “co ta baba chce wcisnąć dzieciom”. Z doświadczenia jednak wiem, że gdy podczas wykonywania zadań pojawi się jakis elemnet zaskoczenia, cos innego niż zwykle, dzieci bardzo żywo reagują, chcą poprawiać Panią, stają się bardziej aktywne, no i oczywiście mogą stać się specjalistami i wyjasnić mi, że koło wcale nie jest kwadratowe.:) Takie “niespodzianki” mogą być pomocne w ćwiczeniu uwagi, spostrzegawczości dziecka, uczymy zwrotów pomagających odpowiendio zareagować i wyjasnić, co jest nie tak. Zachęcam do poeksperymentowania w tym temacie:)
Przygotowałam książeczkę na dysku google jako prezntację. Po dodaniu animacji, mamy gotową interaktywną zabawę z dzieckiem, które samodzielnie, włącznikiem może przesuwać slajdy.
Książeczka może być również wyjściem do rozmów o zdrowym odżywianiu, ale do tego postaram się niebawem przygotować pomoce.
Mam nadzieję, że pomoc przyda się w codziennej pracy i zainspiruje Was do towrzenia podobnych. Zachęcam do wymyślenia kolejnych stron, rodzajów jedzenia, itp. Zaproponujcie dodatkowe elementy. Powodzenia!
Views: 87