05/29/2024

Do biegu, gotowi, START!

Witam w nowym roku szkolnym. Przed nauczycielami, rodzicami i dziećmi czas intensywnej pracy, zdobywania wiedzy i mam nadzieję samych sukcesów. Dzisiaj chcę tylko odesłać do kilku artykułów, które mam nadzieję pomogą Wam nieco w organizacji pracy, jak również zachęcą do podejmowania na nowo każdego trudu dla naszych pociech z problemami komunikacyjnymi.

Początek roku szkolnego to dla mnie czas pełen pomysłów, powera do działania. Pisząc plany, IPETy wyobrażam sobie jakie super rzeczy będe mogła robić z moimi uczniami. Wiadomo, że w natłoku codziennych obowiązków, papierów, dokumentów, czasem trudno o przygotowanie się na 100%, ale każda sytuacja to sytuacja komuniakcyjna, więc warto ją wykorzystać! Jeśli jeszcze nie przeczytaliście moich wcześniejszych wpisów to myślę, że niektóre z nich na początek pracy mam nadzieję, będą inspirujące.

Po pierwsze- “Dzieci daja moc!”

https://mockomunikacji.com/2017/06/01/dzieci-mdaja-moc/

Gdy już Wam nieco jej brakuje, pamiętajcie z kim i po co pracujecie.

Po drugie “Mamy czas!”

https://mockomunikacji.com/2016/12/14/mamy-czas/

https://mockomunikacji.com/2017/05/24/nie-mam-czasu-na-aac/

Wydaje mi się, że w każdym dokumencie dziecka z zalceniemi do pracy albo z programem zajeć pojawia się pięknie wypisanie zdanie “dostosowanie tempa pracy i wydłużanie czasu w zależnosci od potrzeb i możliwości dziecka”. Wiem, bo sama siedzę w papierach. No właśnie, pamiętajmy w tym roku szkolnym, że nauka wymaga czasu, każdy nauczyciel musi znaleźc czas na AAC. Mam nadzieję, że wszyscy dotarliscie do Rozporządzenia w sprawie warunków organizowania kształcenia, w którym czarno na białym jest napisane, że wszyscy nauczyciele (niezależnie czy jestem Panią od AAC czy wychowawcą, czy pRZedmiotowcem!WSZYSCY!) mają w zależności od potrzeb zapewnić komunikowanie się ucznia z otoczeniem z użyciem wspomagajacych i alternatywncyh metod komunikacji (AAC). Dodatkowo w ramach zajęc rewalidacyjnych w programie należy uwzględnić naukę wspomagających i alternatywnych metod komunikacji, jesli uczeń ma zaburzenia w tym zakresie. Nie można zatem powiedzieć, że “ja mam rewalidację ogólnorozwojową, będę ćwiczyć zaburzone funkcje poznawcze, sekwencje, szeregi i tyle!” Tak, można to ćwiczyć, nawet należy, ale zawsze obok trzeba mieć pomoc dziecka, która służy mu do komunikacji. Niezależnie, czy będzie to tablet, komputer- nie bójcie się urządzeń! Książka do komunikacji czy tablica wyboru. Dziecko niemówiące ma mieć swoje narzędzie, dzięki któremu będzie mógł porozumiewać się z otoczeniem.

Po trzecie “Nie wiem jak”

https://mockomunikacji.com/2017/04/21/nie-wiem-jak-to-zrobic/

Czasem kazdego dopada niemoc twórcza, nie mamy pomysłu, ale to nie moze być wykręt w tym roku szkolnym! Jak nie wiem, to szukam, a nie stwierdzam, ze nie wiem, to nie wiem i koniec! W Internecie dostępnych jest wiele stron (fakt, ze sporo po angielsku, ale od czego jest google translator?:P), coraz więcej dostępnej jest literatury fachowej. W powyższym linku zamieszczam kilka propozycji. Ja też często nie wiem jak, ale szukam , rozmawiam, szkolę się.

Po czwarte “Jak zacząć?

https://mockomunikacji.com/2016/10/24/aac-jak-zaczac-cz-1/

https://mockomunikacji.com/2016/11/02/aac-jak-zaczac-cz-2/

Czasem na początku pracy z osobami niemóœiącymi brakuje nam weny, nie wiemy, jak zacząć, co robić. Mam nadzieję, że powyższe teksty będą pomocne,  wtym, żeby po prostu zacząć działać, bo to jest najważniejsze.

Mam nadzieję, że krótkie przypomnienie będzie pomocne u progu nowego roku szkolnego. Wszytskim rodzicom, nauczycielom i dzieciom życzę dużo sił, wytrwałości i samych sukcesów! 😀

 

 

 

 

 

 

Views: 7

Dodaj komentarz